Technology Committee

  • The Technology Committee is chaired by the Assistant Director of Technology and serves to provide input on the District’s Technology decisions. It reviews Technology needs, provides budgetary input, works to keep our resources secure, and develops our Technology Plan. Members of this committee gather feedback from their schools to aid in plan formation.

    Technology Committee Members 2019-2020

    Chair  

    • Greg Rodriguez - Director of Technology 

    Administration

    • Jahmal Mosley - Superintendent

    Elementary School Representation   

    • Tanya Ackerman - Assistant Principal Bicentennial Elementary School
    • Cynthia Proulx - Director of Title 1 Pre-School
    • Brenda Lemon - Teacher
    • Chas Miller - Principal Ledge St Elementary
    • Cherrie Fulton - Principal of Dr Crisp Elementary School
    • Helayne Talbott - Principal New Searles Elementary School
    • Kelley Paradis - Principal of Main Dunstable Elementary
    • Marie Alsup - Principal of Sunset Elementary School
    • Michael Harrington- Principal of Fairgrounds Elementary School
    • Patricia Beaulieu - Principal of Charlotte Ave
    • Richard Boardman - Principal of Mount Pleasant Elementary School
    • Stacy Bachelder - Principal of Broad St Elementary School
    • Thomas Adamakos - Principal of Amherst St Elementary School
    • Anne Altman - Elementary Technology Integrator

     Middle School Representation

    • Kristine Smith - Librarian, Elm Street Middle School
    • Maida Latvis - Teacher, Fairgrounds Middle School
    • Shelia Dunbar - Teacher, Elm St Middle School
    • Emily Jubert-Sand - Librarian, Pennichuck Middle School

     High School Representation 

    • Nick Audley - Assistant Principal of Nashua High School South
    • Nate Burns - Principal of Nashua High School North
    • Jennifer Campo - High School Technology Integration Specialist 
    • Naomi Hall - Teacher of Nashua High School South
    • Leslie Anton - Teacher Nashua High School North
    • Deborah Riley - Director of Brentwood Program

     Department of Special Education Representation

    • Marcia Bagley - Assistant Director of Special Education
    • Alesa Cunningham - Office Manager of Special Education

     Department of Information Technology Representation

    • Steve Wante - Network Administrator
    • Ian Harvey - Application Developer/Programmer
    • Donna Latina - System Administrator
    • Felica Naro - State Reporting
    • Susan Wilborg -  Office Manager
    • Billy Stoney - Technician
    • Gladys Marcano - Technician
    • Cori Hersom - Technician
    • Bobby Morales - Technician
    • Tiago Cardoso - Technician
    • Donald Tessier - Technician
    • Doug McKay - Technician